W piątek 23 sierpnia w Warszawie przy Placu Zamkowym, w godz. 11.00 – 17.00 już po raz drugi odbyła się ogólnopolska, bezpłatna akcja edukacyjno-profilaktyczna DZIEŃ BEZ KAMUFLAŻU, która ma być również zachętą dla chorych na łuszczycę do „zrzucenia” zbędnej w upalne dni odzieży zakrywającej zmiany łuszczycowe.

– Pomysł akcji zrodził się z konieczności budowania świadomości społecznej na temat łuszczycy. Wciąż wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że łuszczycą można się zarazić. Jest to powodem częstej stygmatyzacji chorych, ich izolacji i utraty pracy, a także utrudnionego uczestnictwa w życiu społecznym. – mówi Dagmara Samselska, prezes AMICUS Fundacji Łuszczycy i ŁZS, organizatora wydarzenia Dzień Bez Kamuflażu.

Łuszczyca jest niezakaźną, przewlekłą chorobą zapalną o podłożu genetycznym i autoimmunologicznym. Osoby na nią chorujące są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju wielu chorób towarzyszących związanych z zespołem metabolicznym, w tym nadciśnieniem, dyslipidemią, otyłością i cukrzycą typu 2. Choruje ponad 1 200 000 Polaków.

Dzięki inicjatywie, w tworzenie której włącza się coraz więcej ekspertów z dziedzin medycyny i psychologii – istotnych dla jakości życia osób dotkniętych łuszczycą, uczestnicy wydarzenia mieli możliwość konsultacji ze specjalistami dermatologami oraz kardiologami; zapoznali się z możliwościami leczenia łuszczycy i zasadami profilaktyki łuszczycowej. Chętni mogli skorzystać z badania znamion dermatoskopem. Wykonali badania przesiewowe w kierunku chorób współistniejących z łuszczycą, w tym cukrzycy, badanie składu ciała, pomiar ciśnienia tętniczego oraz dowiedzieli się jakie badania należy wykonywać chorując na łuszczycę. Dietetyk doradził właściwą dietę, a psycholog udzielił wsparcia i dał wskazówki jak oswoić chorobę.

Uczestnicy wzięli udział w specjalnym treningu otwartym prowadzonym przez trenera personalnego Kamila Jasińskiego w ramach akcji #ATOPSOactiv.

Akcja Dzień Bez Kamuflażu została objęta Patronatem medycznym:

  • Kliniki Dermatologii CMKP / CSK MSWiA w Warszawie
  • Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Podczas wydarzenia zostały pierwszy raz zaprezentowane fotografie kampanii “Planujemy Nowe Życie”. Prezentujemy jedną z nich.

Start typing and press Enter to search