Chociaż istnieje wiele opcji terapeutycznych w HS, leczenie może być bardzo trudne. Znalezienie najlepszego, indywidualnego planu leczenia może zająć trochę czasu. Efekt działania leków może być widoczny dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach. Bądź cierpliwy i nie przerywaj przyjmowania leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Obecnie nie ma „lekarstwa” na HS.

Zapobieganie:

Tarcie może pogorszyć stan skóry. Zmiana diety i zdrowy styl życia mogą pomóc w utracie wagi, co wpłynie na ryzyko tarcia skóry o skórę i zaostrzeń HS.

Terapia miejscowa:

Miejscowe leki można nakładać bezpośrednio na skórę dotkniętych obszarów. Część z tych leków zawiera antybiotyki, nadtlenek benzoilu (który może wybielać ubrania, ręczniki i pościel) lub retinoidy (kremy z witaminą A powszechnie stosowane na trądzik). Leki te mogą czasem być stosowane naprzemiennie.

Iniekcje:

Aby pomóc zmniejszyć obrzęk, stan zapalny i ból, lekarz może zastosować iniekcje z kortykosteroidów (silne leki przeciwzapalne).Omów ryzyko i korzyści ze swoim lekarzem.

Antybiotyki doustne:

Antybiotyki można przyjmować doustnie, aby złagodzić objawy. Zwykle potrzeba więcej czasu, aby zauważyć efekt ich działania. Najczęściej stosuje się doksycyklinę i klindamycynę z ryfampiną lub bez. Ryzyko i korzyści omów ze swoim lekarzem.

Terapia hormonalna:

Dziewczęta z HS mogą zauważyć, że ich HS zmienia się wraz z cyklem miesiączkowym. Niektóre formy antykoncepcji mogą pomóc w regulacji hormonów, które pogarszają HS.. Twój lekarz może
omówić z tobą ryzyko i korzyści związane z terapią hormonalną.

Terapia biologiczna:

Dla pacjentów z cięższym przebiegiem HS, które nie zareagowały na inne metody leczenia, korzystny wpływ może mieć terapia adalimumabem. Adalimumab to lek wstrzykiwany do organizmu
(„zastrzyk”) w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Zastrzyk podaje się raz w tygodniu. Jest zatwierdzony dla HS u dzieci od 12 roku życia oraz osób dorosłych. Ryzyko i korzyści należy omówić z lekarzem.

Retinoidy doustne:

Czasami stosowane są doustne leki retinoidowe, takie jak izotretynoina i acytretyna. Twój lekarz omówi z tobą ryzyko i korzyści.

Ciąża i leczenie HS:

Jeśli jesteś w ciąży, planujesz ciążę lub karmisz piersią, porozmawiaj z lekarzem. Może być konieczne dostosowanie planu leczenia.
banner

Start typing and press Enter to search