projekt-bez-tytulu-4

• Trądzik ektopowy
  • Pyroderma fistulans significa
  • Zespół lisiej nory

Przewlekła i nawrotowa choroba zapalna mieszków włosowych. Objawami choroby są bolesne guzy skórno-podskórne ze skłonnością do wytwarzania przetok i bliznowacenia. Zlokalizowane są najczęściej w okolicach fałdów skórnych, okolicach zawierających apokrynowe gruczoły potowe (pachy, pachwiny, okolice anogenitalne). Inne okolice to obszary pod piersiami, na pośladkach, po wewnętrznej stronie ud.

Zazwyczaj początek choroby przypada po okresie dojrzewania płciowego. Częściej występuje u kobiet, osób z otyłością oraz u palaczy tytoniu. Najczęściej zachorowanie występuje w wieku od 20 do 40 lat.

Szacunkowa częstość występowania HS na świecie wynosi 0,00033–4,1%.

Częstotliwość występowania

0,7–1,2% w populacji europejskiej i amerykańskiej
Kobiety
Mężczyźni